Alın Germe Nedir?

Alın germe işlemi, yüzde zamanla oluşan kırışıkların, mimiklere bağlı olarak oluşan çizgilerin veya yaş almayla bağlantılı olarak oluşan derin çizgilerin giderilmesinde kullanılan tıbbi bir müdahaledir. Medikal tıbbın ilerlemesi ile ivme kazanan estetik işlemleri arasında en popüler operasyonlardan biri olan alın germe işlemi, kişilerin yüz ifadelerinde olumlu değişiklikleri hızlı ve kolay bir şekilde sağlaması sebebiyle, uzun yıllar daha sektörün favori işlemlerinden biri olarak kalacağa benziyor.

Alın Germe

Hakkında Merak Edilenler

Bu ameliyatlar sıklıkla genel anestezi ile birlikte uygulanır. Her bir ameliyat genellikle 1 – 1,5 saat kadar sürebilir.

Bu işlem için iki teknik bulunmaktadır;

 • Klasik Alın Germe İşlemi: Yüzde taç giyme bölgesi denilen şakakların her iki yanında bulunan saçlı deri atılacak bir kesi ile kaldırılır. Bu bölgede yer alan gözleri aşağı doğru çeken ve alın bölgesinde kırışıklıklara sebep olan kaslar üzerinde tahribat yaratarak işlem gerçekleştirilmiş olur. Eğer gerekiyorsa bu bölgede bulunabilecek fazla deri alınır.
 • Endoskopik Alın Germe İşlemi: Bu ameliyat türü, alın kırışıklıkları henüz çok derin olmayan, daha evvel müdahale edilmiş ya da henüz 30’lu yaşlarda olan kişiler için uygundur. Eğer kırışıklık ve çizgiler derinleşmişse (ileri yaşlarda) endoskopik alın germe işlemi yetersiz kalabilir.

Bu konu oldukça önemlidir. Kişilerin doğru adımları atabilmesi için bu konuyu maddeler halinde sıralamak faydalı olacaktır:

 • Öncelikle hastaların mutlaka iyi bir hekim veya uzman araştırmaları gerekmektedir, medikal işlemlerin dünya üzerinde çok yaygın olması, bu konuda oldukça fazla sayıda tuzak olabileceği gerçeğini de göz ardı etmemeyi gerektiriyor,
 • Hekim veya uzmanın yeterli eğitim ve deneyim geçmişine sahip olduğunun iyi araştırılması gerekmektedir, mümkün olduğunca pozitif referanslara sahip olan kişiler tercih edilmelidir,
 • İşlemin yapılacağı alanın mutlaka ameliyathane ortamının gerektirdiği teknik, donanım ve hijyen kurallarına hakim olması önemlidir.

İşlem öncesi görüşme ve muayene alınacak sonuçların kalitesi ve arzu edilirliği ile doğrudan bağlantılıdır. Kişiler hekim ve kurumunu seçtikten sonra, hekimine şikayetlerini, arzu ettiği işlem sonucunu ve beklentisini açık ve doğru biçimde ifade etmelidir. Hekim de buna göre öngördüğü en doğru ve uygun işlemi hastası ile mutabık kalarak kararlaştırır. Bu aşamada hekimin kararını etkileyecek diğer hususlar; hastanın yaşı ve kırışıkların derinlik seviyesi olmalıdır.

Hekim hastaların bu beklenti ve arzularını yalnızca alın germe işlemi ile yakalayıp yakalayamayacağını, eğer gerekiyorsa diğer (yüz germe, şakak germe, göz kapağı estetiği vb.) işlemler hakkında da hastalarını bilgilendirir ve en doğru teknik ve müdahale için hastalar yönlendirilir.

Öncelikle bu işlemi 30 yaşını geçmiş ve herhangi bir sağlık problemi olmayan kadın ve erkekler tercih edebilirler. Fakat detaylı bakılacak olursa;

 • Yüz bölgesinde kırışıklıkları olanlar,
 • Boyun bölgesinde deformasyon oluşmuş olanlar,
 • Göz kapağında düşüklük problemi yaşayanlar,
 • Kaşları düşük yapıda olanlar,
 • Yüz bölgesinin genelinde kırışıklık veya düzeltilmesi gereken sorunlar olanlar,
 • Alın bölgesinde yaş alma veya mimikler sebebiyle oluşan kırışıklıkları veya derin çizgileri olanlar,
 • Zamanın izlerini hafifletmek ve daha genç görünmek isteyenler alın gerdirme işlemini düşünebilirler.

Bu işlemin yüzün genel kontürü ve ifadesi üzerinde ciddi olumlu etkileri bulunmaktadır. Yapıldıktan sonra kişilerin görünümünü hemen değiştirebilen bu işlemin bazı önemli faydaları bulunmaktadır:

 • Genellikle 30 yaş ve ilerisinde görülen alın bölgesinde oluşmuş kırışıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlar,
 • Kaşların formunu da yeniden iyileştiren bu işlem, bu bölgelerdeki sarkmaların da giderilmesini sağlar,
 • Kaş çatma gibi sebeplerle iki kaş arasında zamanla oluşan derin kırışıklıkların görünümünü yok eder.

Ameliyat sonrasında hastanın yüz bölgesinde bir miktar şişlik veya morluk oluşabilir. Fakat genellikle ciddi seviyelerde değildir. Eğer ağrısı olursa, bu ağrılar için hekimin önereceği basit ağrı kesiciler yeterli olmaktadır. alın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle 3 gün kadardır. Hasta bu süreç içerisinde yüz bölgesine azami dikkat göstermelidir. 3 gün sonra ise istenen spor vb. aktiviteler yapılabilir, ya da hasta sosyal hayatına, işine dönebilir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.