bıyık ekimi

Bıyık Ekimi Nedir?

Bıyık ekimi, toplumumuzda bıyıkları çıkmayan, az çıkan ya da çeşitli sebeplerle dökülen kişiler tarafından uzun süredir kullanılan, neredeyse saç ekimi kadar yaygın ve popüler olan tıbbi müdahaleler arasında sayılabilir. Bıyık bölgesinde kılların oluşmasını herhangi bir ilaç sağlayamamaktadır, bu sebeple bu konuda şikayetçi olan erkekler için en iyi yöntem genellikle bıyık ekimi olmaktadır.

bıyık ekimi

Bıyık Ekimi

Hakkında Merak Edilenler

 • Bıyık bölgesinde herhangi bir sorun / kusur olmayıp, yalnızca bıyıklarını gürleştirmek isteyen kişiler için 21 yaş şartı aranmaktadır,
 • Daha önce ameliyat veya benzeri cerrahi bir işlem geçirmiş olan ve bıyık bölgesinde dikiş veya operasyon izi kalmış olan kişiler,
 • Yine bıyık bölgesinde yara, yanık veya sivilce benzeri izleri olanlar,
 • Bıyıkları çok seyrek olan kişiler (köse diye tabir edilen bıyık yapısına sahip olanlar),
 • Lazer veya iğneli epilasyon veya farklı cerrahi işlemlerden sonra bıyıkları dökülmüş olanlar,
 • Bıyıklarının yoğunluğunu artırmak isteyenler,
 • Bıyıklarının tümünde veya kısmi olarak görülen saçkıran hastalığı geçirmiş olanlar,
 • Bıyıklarının iki tarafı eşit olmayan kişiler bıyık ekimi operasyonunu çözüm olarak düşünebilirler.

Bu işlem öncesinde hekim ile kişi arasında bir ön görüşme / muayene gerçekleştirilir. Bu muayene esnasında bıyıkların hangi bölgeden alınacağına karar verilir, genellikle sakalın alt bölgelerindeki kalın kıl köklerinin alınması daha uygundur (sakalı olmayan kişiler için enseden alınabilmektedir). Karar verilirken alınacak bölgedeki kılın yapısının ve benzerliğinin bıyığın kendi yapısına en uygun olduğu alan tercih edilmelidir.

Operasyon günü ise hastaya verilecek olan lokal anestezi ile işleme başlanılır. Genellikle işlemden 2 saat öncesinden itibaren yeme / içmenin kesilmiş olması gerekmektedir.

Uygulama ise her bir kıl kökünün verici alandan tek tek alınması ile başlar. Ekilecek alana özel olarak geliştirilmiş olan iğne ile tek tek küçük delikler açılır (bu delikler bir bıyık telinin girebileceği kadar kalın ve küçüktür) ve alınan kıl kökleri bu alana ekilir.

Bıyık ekim işlemi genellikle FUE tekniği ile birlikte yapılır. Fakat bıyık bölgesi sıklıkla sakal bölgesinden daha çok dikkat çektiği için azami özen gösterilmesi gerekir. Bunun için mutlaka uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

Bu konu kişinin bıyık bölgesindeki kılların seyrekliğine, yoğunluğuna, elde edilmek istenen yoğunluğa ve verici alanda var olan kıl köklerinin sayısına bağlıdır. Bu sebeple kişiden kişiye değişebilir. Fakat genellikle 1 – 3 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir.

İşlem sonrasındaki ilk 3 gün, yeni ekilen kıl köklerinin yerinden oynamaması ve zarar görmemesi için dudak bölgesi mümkün olduğu kadar az oynatılmalıdır. Bu süreçte bu bölgedeki hücreler kendini yenileyecek ve iyileşme başlamış olacaktır. 3 günün sonrasında kıl kökleri açılan kanallar ile birleşir ve  iyileşme tamamlanmaya başlar. 3 gün sonunda klinikte hekim tarafından ilk yıkama gerçekleştirilir. Sonraki aşamalar için hekimin öneri ve uyarıları mutlaka dikkate alınmalıdır.

Bu husus yine hekim – hasta ön görüşme / muayenede belirlenir. Eğer kişi;

 • Bıyık bölgesinde var olan bir iz veya dikiş vb. kusurları kapatmak istiyorsa, çoğunlukla 100 kök kadar yeterli olmaktadır,
 • Seyrek olan bıyıkların sıklaştırılması için genellikle 300 – 500 arası kök yeterli olabilmektedir,
 • Tamamen bıyıksız olan kişilerde ise kişinin istediğine göre 450 – 800 arası köke ihtiyaç duyulmaktadır. Tamamen hastanın talebine göre sayı artırılabilir.

Bıyık ekimini saç ve sakal ekiminden daha kritik kılan hususlar bıyık ekimine çok dikkat edilmesini gerekli kılmıştır. Bu hususlar:

 • Bıyık bölgesindeki kıllar yüzün diğer bölgelerine göre daha çok göze çarpar. Bu sebeple ilk dikkat edilmesi gereken husus, bıyıkların renk dağılımıdır. Verici alandan alınan kıl kökleri ile bıyık bölgesinin renklerinin birbirine çok benzer olması gerekmektedir.
 • Ekilecek bıyıkların açısının doğru ayarlanması gerekmektedir, aksi durumda dağınık duran bir bıyık yapısı oluşabilir,
 • Bıyıkların çıkış yönüne dikkat edilmesi bıyığın duruşunu etkileyecektir, bu hususta 35 – 40 derecelik açılar gözetilmelidir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.