Burun Estetiği

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği belirli travmalar sonucu alınan darbelere bağlı olarak oluşan burun hasarlarında, burunda bulunan şekil veya işlev bozukluklarında (et veya kemik fazlalıkları sebebiyle oluşan nefes almada problemleri) tercih edilen cerrahi bir operasyondur.

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Hakkında Merak Edilenler

Gelişimini tamamlamış kemik, kas ve iskelet sistemine sahip olan her kişiye uygulanabilir. Bazı özel durumlar haricinde yalnızca çocuklara uygulanmaz. Bu tür ameliyatlarda uygulanan anestezi ve postoperatif, komplikasyonları artırabileceğinden, hastaların anestezi almaya engel durumlarının olup olmadığının iyi incelenmesi gerekir. Bunların dışında aşağıdaki durumları yaşayan kişiler için burun ameliyatı uygun bir çözüm olarak düşünülmektedir:

  • Kemerli burun yapısına sahip olanlar,
  • Burnu yüzüne göre uzun olanlar,
  • Burnunun ucunda düşüklük olanlar,
  • Burun delikleri gereğinden büyük olanlar,
  • Burun asimetrisini bozan her türlü şekil bozuklukları yaşayanlar,
  • Yüz ile burun ölçüleri ve biçimi arasında uyumsuzluk olan kişiler.

Genel anestezi veya lokal anestezi ile gerçekleştirilebilen burun estetiğinde iki teknik kullanılır. Bunlar açık teknik cerrahi ve kapalı teknik cerrahi olarak iki ayrı yöntemle yapılır. Bu yöntemlerin bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır:

Açık Rinopilasti: Bu yöntemde burun deliklerinin alt kısmından açılan küçük kesi açılarak operasyon yapılır. Bu kısım hekim için burunda daha geniş bir görüş açısı sunar. Bu yöntemin avantajı; burun ucunda oluşan ödemin ve morlukların kapalı tekniğe göre daha kısa sürede geçmesidir.

Kapalı Rinopilasti: Bu yöntemde burun deliklerinin içinden kesiler açılır. Bu sebeple hekim için görüş açısı diğer yönteme göre daha azdır. Avantajı ise; dışarıdan görülecek bir ameliyat izinin kalmamasıdır. İyileşme süresi daha kısadır.

Burun estetiğinde gözetilmesi gereken en önemli görsel kriter, burun ile dudak arasındaki açıdır. Bu açı erkeklerde 90 derece olarak belirlenirken, kadınlarda burnun daha kalkık olması beklendiğinden olması gereken açı biraz daha fazladır. Bunun dışındaki uygulamadaki teknik prensipler aynıdır.

Burun estetiği hem kulak burun boğaz hem de plastik cerrahları tarafından yapılabilmektedir. Her iki hekimin de deneyim seviyesi önemlidir. Bunun dışında hastanın tam olarak şikayeti ve beklentisi ile hekimin yapabilecekleri karşılıklı olarak görüşüldükten sonra doğru hekime ve alana karar verilmelidir.

Her alanda olduğu gibi estetik cerrahisinde de yenilik ve gelişmeler süreci daha kolay atlatılabilir hale getirmiştir. Genellikle burun ameliyatların en korkulan kısım, ameliyat sonrası burun içerisine konan pamuk yapıdaki tamponların burun içi derisine yapışması sebebiyle oluşan kanamalardır. Ancak artık bu sistemde kullanılan silikon tamponlar sayesinde bu sorun da ortadan kaldırılmıştır. Halk arasında bilindiğinin aksine burun ameliyatı hasta açısından rahat bir şekilde atlatılabilecek bir operasyondur.

Genellikle yalnızca şişme ve morarma şikayetleri görülür. Ancak bu şikayetlerin derecesi kişinin yaşına, kıkırdak ve kemik yapısına, cinsiyetine ve ameliyatta kullanılan tekniklere göre değişebilir. Bu hususlara göre bazı hastalarda bu şikayetler asgari seviyede yaşanabilir. İyileşme sürecinde hastaların eğilip kalkmamaya ve mimik yapmamaya özen göstermeleri gerekmektedir.

  • Öncelikle hekimin titizlikle seçilmelidir. Yeterli deneyim ve eğitim seviyesinde olduğundan emin olunmalıdır.
  • Hastaların beklentilerini iyi anlamaları ve cerraha doğru bir şekilde aktarmalıdırlar.
  • Muayene öncesi hastanın hekime sormak istediklerini net bir şekilde mümkünse liste halinde hazırlamalıdırlar.
  • Kullanılacak teknik, anestezi türü ve iyileşme süreci her detayı ile görüşülmelidir,

Ameliyatın maddi yanı ile ilgili rakam belirlenmeli ve önceden mutabık kalınmasına dikkat edilmelidir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.