Diş Estetiği

Dişleriniz Problem Olmasın

Diş estetiği; yaş, dişlerde oluşan kırışık, çarpıklık, diş eti çekilmesi veya benzeri deformasyonlar sebebiyle dişlerin görünüm ve formunun bozulması durumlarında çeşitli yöntemler ile uygulanan bir tür estetik güzelleştirme, tasarım işlemleridir. Bu işlemin diğer estetik türleri arasında kadın ve erkekler tarafından en sık uygulanan estetik türü olmasının sebebi ise, gülüşün ve dişlerin kişilerin görünümleri ve nasıl hissettikleri üzerinde çok önemli bir etkisinin olmasıdır.

Diş Estetiği

Diş Estetiği

Hakkında Merak Edilenler

 • Dişlerinde düzensizlik, çarpıklık olanlar
 • Ön dişlerde büyüklük farkı veya form bozukluğu sorunu yaşayanlar
 • Ön dişlerinde boşluk olanlar
 • Diş renginden şikayetçi olanlar
 • Daha evvelden yapılan dolgu, köprü veya kuron gibi işlemlerin görüntüsünden memnun olmayanlar

Gülüşün estetiğini bozan faktörlerden biri yaş almadır. Belirli bir yaşa gelindiğinde üst dudakta oluşan kırışıklıklar, kişilerin üst dişlerinin görünümünü azaltır. Bu durumda alt dişler üst dişlerden daha çok görüneceği için, bu da kişiye daha yaşlı bir görünüm katabilmektedir.

Kişilerde zamanla veya iyi bakım ve temizlik yapılmaması gibi durumlarda oluşan diş taşına bağlı yaşanan diş eti çekilmelerinde, eksilen dişlerin olması durumunda, dişlerin arasında oluşan mesafeler de yine daha yaşlı görünüme sebep olan ve diş estetiğini bozan etkenlerdir.

Kişi bir dişini veya dişlerini kaybettiğinde, dişler dikey boyutu hacim kaybeder, yani düşer. Bu sebeple kişinin yüzünün yüksekliği azalır. Sonuç olarak gülerken veya konuşurken alt dişler üstlere daha çok görünecektir, bu da istenmeyen bir görünüme yol açar.

Diş problemlerini türlerine ve kişilerin ihtiyaçlarına göre çözümleyebilen bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en sık kullanılanları:

 • Diş beyazlatma
 • İmplant
 • Pembe estetik
 • Ortodonti tedavisi / kozmetik düzenlemeler

Bu yöntemler dişleri daha çekici ve bakımlı gösterirken, kişiler de daha genç bir görünüme kavuşur.

İşlem öncesinde hastalar ile hekim bir ön görüşme yapar. Bu görüşme esnasında hastanın şikayetleri, kişiliği, sosyal durumu ve beklentileri öğrenilerek hekim tarafından bazı öngörülerde bulunulur. Tüm bu belirteçler kişiye nasıl bir tedavi uygulanacağı hakkında yol göstericidir.

Hekimlerin; kişilerin dudak, damak, diş yapısını, yüz hatlarının hangi geometrik şekle uygun olduğunu ve diş etlerinin durumunu göz önüne alarak, hem kişinin taleplerini karşılayacak aynı zamanda en doğru yöntem olacak tekniği belirlemeleri ve bunun hastaya gerekli şekilde aktarmaları gerekmektedir.

Hasta için yapılmış incelemeler sonrasında bir planlama oluşturulur. Daha sonra ölçü alınır, fotoğraf ve videolar bilgisayar destekli sisteme aktarılır, bu görüntü dişlerde herhangi bir deformasyon yapılmadan hasta ağzına prova edilir. Bu sayede kişilerin ağız yapılarına en çok yakışan diş dizilimi, rengi ve diş boyu tespit edilir. Bu yöntem esnasında hasta işlemin sonunda ne tür bir görüntüye kavuşacağını da görmüş olur.

 • Tam seramik kaplamalar
 • Porselen dolgular
 • Lamina (yaprak) porselenler

Bu süreç kişinin diş problemleri ve ağız yapısının durumuna göre genellikle değişkendir. Fakat; ortalama olarak 2 – 15 gün arasında bir süreci kapsamaktadır. Bazı durumlarda (kişinin ağız ve diş yapısının durumuna göre) 1 gün içerisinde tamamlandığı da görülebilmektedir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.