Diş İmplant

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı; tedavi edilemeyen çürükler, travma sebebiyle kaybedilen, kırılan, estetiği veya fonksiyonu bozulan dişlerin yerine kafa tası veya çene kemiklerine cerrahi bir işlem ile yerleştirilen, genellikle vücudun doğal yapısına uygun olan titanyum veya bileşiklerinden elde edilmiş yapay diş köküdür.

Diş Implant

Çalışmaları

Diş Implant

Hakkında Merak Edilenler

Ağzında eksik dişi olanlar, dişleri doğal fonksiyon veya estetiğini yitirmiş kişiler, ya da yeni bir görünüme kavuşmak isteyenler tercih edebilirler. Fakat operasyonun başarısı için kadınlarda 18, erkeklerde ise 20 yaşının doldurulmuş olması önemlidir.

Ağır bir hastalık sebebiyle yüksek dozda ışın almış kişilerde, hemofili hastaları, kalp hastaları, paget hastalığı olanlar, şeker seviyesi yüksek / diyalize bağlı olan kişiler gibi vücudun bağ ve kemik dokusunu olumsuz etkileyebilecek hastalıkları olan kişilerde, hamilelerde, madde bağımlılarında ve kronik hastalıkları olanlarda uygulama riskli olabilmektedir. Hekimlerin bu kişileri uygulamanın sonuçlarına dair açık bir şekilde bilgilendirmeleri gerekmektedir.

Günümüzün gelişen teknolojisi ve son gelişmeler kullanılarak yapılan implant uygulaması, lokal anestezi sayesinde hastaya herhangi bir ağrı veya acı vermeden tamamlanabilmektedir. İşlem yapılacak bölge uyuşturulduktan sonra, implatın yerleştirileceği bölgede yuva hazırlandıktan sonra yerleştirme işlemi yapılır.

Bu süre kişinin diş ve kemik yapısının durumuna göre değişiklik göstermektedir. Uygulama öncesi yapılacak üç boyutlu görüntüleme sonuçları doğrultusunda hekimin bazı yeterlilikleri netleştirmesi ve hastayı bilgilendirmesi gerekmektedir. Eğer kişi yeterli oranda ve kalitede kemik densitesine sahip değilse, implantların takılmasından sonra 2-6 ay kadar beklemek, sonrasında dişleri takmak gerekmektedir.
Uygulama sonrası iyileşme sürecinde implantların süresini uzatan ve zarar görmesini engelleyen hijyen, ağız bakımı ve beslenme hususları hekime danışılmalı, tavsiye ve uyarılarına dikkat edilmelidir.

İmplant öncesi dikkat edilmesi gereken husus, implant yapılacak bölgede veya dişte herhangi bir akut iltihap / enfeksiyonun olmamasıdır. Bir diğer önemli konu ise, çekilen veya düşen dişin yer aldığı bölgede kemik erimesi başlayacaktır. Eğer bu boşluğa implant diş yapılması düşünülüyor ise vakit kaybedilmemesi önemlidir; çünkü söz konusu bölgede bir süre sonra estetik açıdan kişiyi rahatsız eden bir görünüm oluşabilmektedir. Özellikle bu sorun ön diş grubunda yaşanıyor ise, sorun çok daha büyük bir hale gelebilmektedir. Bu sebeple implantın vakit kaybedilmeden yapılması önemlidir.

Bir diğer husus ise, uygulamayı yapacak hekimin bu hususta deneyimli ve başarılı sonuçlar ortaya çıkarmış bir kişi olmasına özen göstermek olmalıdır. İmplant uygulamasının kişinin ve işlemin sağlığı için sterilize edilmiş ameliyat ortamında yapılması gerekmektedir. İşlem sırasında kullanılacak materyallerin saf titanyumdan üretilmiş olması ve patentli ürünlerin kullanılması da hasta için son derece önemlidir.

Bu yöntem ana dişlere en yakın görünümü sunan, gelişmiş ve doğal görünüm veren alternatiflerin başında gelmektedir. Eskiden beri kullanılan total protez ve köprü uygulamalarına göre daha uzun ömürlü bir uygulamadır. Protez dişte yaşanan yiyecekleri çiğneyememe sorununun oluşmaması, implant dişlerin kişilerin ana dişlerinin yapısına tamamen uygun olması ve tedavinin başarı oranı %100’e yakın olması da bir diğer tercih sebepleridir.

İmplantta kullanılan malzemeler (titanyum, zirkonyum vb.) vücudun doğal dokusu ile etkileşime girmediğinden olumsuz bir tepkime oluşturmaz. Tedaviye başlamadan önce, kişinin diş, çene ve kemik yapısı incelendikten sonra çene kemiğinin uygulanacak implant vidasının kalınlık ve genişliğine uygun olup olmadığı kontrol edilir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.