Diş Dolgusu

Dişlerinize Doğal Dolgu Yaptırın

Dolgu; en kısa anlatımı ile çürümeden deforme olmuş ve sağlığını yitirmeye başlamış dişlere eski işlevini tekrar kazandırmaya yarayan bir tedavi şeklidir. Var olan zararı yok etmesinin yanında, bu çürümenin ilerleyerek dişe tümden zarar vermesi veya diş kaybı oluşmasını da engeller.

Diş Dolgusu

Dolgu Uygulamaları

Hakkında Merak Edilenler

Öncelikle hasta ile hekim bir ön görüşme yapar. Bu görüşmede hekim ağzın hangi kısmında tedavi gerektiğine, dişteki çürüğün büyüklük ve derinliğine, tedavinin hangi boyutta yapılması gerektiğine ve tüm bu işlemlerin maliyetine karar verir.

Bu işlem için bazı sıralamalar bulunmaktadır. Hekimler aşağıdaki sıralamaları takip ederek dolgu işlemini gerçekleştirirler:

 1. Lokal Anestezi Yapılır: Bu işlem dişin çevresindeki alanın uyuşturulmasıdır. Belirli bir süre etkisini gösterecektir, anestezinin vücutta etki ettiği süre boyunca hasta herhangi bir ağrı hissetmez.
 2. Çürükler Temizlenir: Çürüğün olduğu dişin yüzeyindeki diş minesi kaldırılarak, çürük olan bölge temizlenir. Sonrasında boş kalan alan şekillendirilerek dolgu için hazır hale yetirilir.
 3. Asitleme Yapılır: Bir önceki maddede belirtilen dolgu alanı hazırlandıktan sonra, diş çukuru asit bir jelle ve hafif bir şekilde pürüzlendirilir.
 4. Reçine Baz Hazırlanır: Bu baz dişteki sinirlerin korunmasını sağlar. Hazırlanan reçine lazer ışığı kullanılarak daha da sertleştirilir. Böylece dolgu daha sağlam hale gelir.
 5. Parlatma Yapılır: Dolgu yerleştirilip tüm işlemler bitirildikten sonra, diş parlatılarak süreç tamamlanmış olur.

Aşağıdaki dolgu türlerine hekimler çürüklerin durumuna, bulunduğu bölgeye, hastanın alışkanlıklarına, talep ve beklentilerine (deformasyonlara karşı dayanıklılık, uzun süre kullanım, maliyet vb.) göre karar verecek ve hastayı her bir malzemenin avantaj ve dezavantajlarına göre bilinçlendirecektir. Malzemelerden en sık kullanılanları:

 • Porselen,
 • Altın,
 • Kompozit reçine (dişin renginde dolgu yapılmasını sağlar),
 • Cam iyonomer,
 • Amalgam (gümüş, cıva, kalay, bakır ve çinko alaşımıdır).

Hekimin yapılacak dolgunun hasta için en doğru malzeme olmasına karar vermesini belirleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin tümünün göz önüne alınarak karar verilmesi gerekir. Hastanın bu konuda bilinçli olması için aşağıdaki avantaj ve dezavantajları bilmesi faydalı olacaktır:

 • Kişinin dolguda kullanılacak malzemeye alerjisi olup olmadığının tespit edilmesi gerekir,
 • Dolgunun çürümeye ve diş eti hastalıklarına karşı azami derecede toleransa sahip olması gerekir,
 • Dolgunun kullanım süresi önemli bir etkendir,
 • Daha ucuz dolguların daha kısa sürede aşınabileceği unutulmamalıdır,
 • Özellikle dolgu yapılacak alan dışarıdan görünebilecek yerde ise, dolgu renginin doğru seçilmesi gerekir, koyu renk dolgu malzemesi istenmeyen bir görünüm verebilir,
 • Dolgunun büyüklüğüne uygun sağlamlıkta malzeme seçilmelidir, aksi halde dolgu malzemesi zamanla kırılıp aşınabilir,
 • Çay, kahve ve tütün kullanan kişilerde dolgu malzemesinin daha çabuk sararabileceği unutulmamalıdır, buna göre lekelenmeye karşı dayanıklı ve uzun süre kullanılabilecek malzemeler seçilmelidir.

Dolgu sonrasındaki hassasiyet veya ağrı genellikle birkaç saat sürmekte fakat bazı durumlarda birkaç günü de bulmaktadır. O sebeple hassasiyet ve ağrıyı en aza indirmek için hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar:

 • Yiyecekler küçük ısırıklarla alınmalı, hafif ve yavaş şekilde çiğnenmelidir,
 • Soğuk havanın diş ile temasını engellemek için yemekler çiğnenirken ağzın kapalı olmasına özen gösterilmesi gerekir,
 • Dişlere yapışan yiyeceklerin dolguyu yerinden çıkartma ihtimali bulunduğundan uzak durulmalıdır,
 • Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içecekler hassasiyeti artırabileceğinden, mutlaka ılık kıvamda beslenmek gerekir,
 • Meşrubatlar ve şekerli yiyecekler dolgu etrafında bakteri birikmesine sebep olabileceğinden tatlı gıdaların tüketilmemesi gerekir,
 • Çerezler (fındık, fıstık vb.), sert şekerlemeler ve buz gibi sert dokudaki gıdaların dolguyu yerinden çıkarabileceğinden dolayı dikkat edilmelidir.

Hassasiyet eğer birkaç gün geçmesine rağmen devam ediyorsa veya ağrı daha da artıyorsa mutlaka hekime danışmak gerekmektedir. Genellikle bu durum hekim tarafından yapılacak küçük, ağrısız ve basit müdahalelerle çözülebilmektedir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.