Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği; alt ve üst göz kapaklarında genellikle yaş almayla oluşan, göz kapaklardaki kasların incelmesiyle kendini belli eden durumlarda meydana gelen sarkma, yağ torbalarının oluşması gibi deformasyonların giderilmesinde kullanılan bir güzelleştirme yöntemidir. Genellikle 50 yaşın üzerindeki kadın ve erkekler tarafından tercih edilen bu operasyonda, göz kapaklarında bulunan fazlalıklar alınır, düşen gözkapağı kaldırılarak eski formuna kavuşturulur. Ancak bazı durumlarda kişilerde daha erken yaşta da görülebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Hakkında Merak Edilenler

Zaman (yaş alma), yer çekimi etkisiyle deride görülen sarkmalar ve stresli yaşamanın sebep olduğu hızlı yaşlanmanın hakim olduğu günümüzde, kadın ve erkeklerin sıklıkla başvurduğu göz kapağı estetiği, o bölgedeki yaşlanma belirtilerini silerek, kişileri daha genç göstermektedir. O sebeple hızla popülerleşen estetik türleri arasındadır.

Ancak her türlü göz kapağı problemlerinde hekim muayenesinden sonra hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir.

Bu estetik türü, gözün hem üst hem de alt kapağına yapılabilir. Detaylara bakacak olursak;

  • Üst Göz Kapağı Estetiği: Genellikle zaman (yaş alma) veya nadiren farklı sebeplerle üst göz kapağında oluşan sarkmalar, bir süre sonra bu bölgede istenmeyen deri fazlalığı oluşturur. Bu ameliyat sırasında ise bu fazlalıklar ve gerekiyorsa fazla olan yağ torbacıkları alınır. Operasyon sonrası dikişlerin üzerine bir bant yerleştirilerek işlem tamamlanır.
  • Alt Göz Kapağı Estetiği: Bu ameliyatta da yine oluşan sarkmalar ve fazla deriler alınarak bölge fazlalık ve istenmeyen temizlenir. Özellikle 40’lı yaşlarda yanak kısmında görülen yer çekimine bağlı sarkmalar alt göz kapağını da etkiler. Ameliyat sonra kesi hattına bir bant yapıştırılarak hasta taburcu edilebilir. 1 gün sonrasında da kişiler sosyal hayatlarına devam edebilirler.

Ameliyat lokal anestezi altında yapılacağı için, hastalar ameliyat sırasında hiçbir ağrı veya acı hissetmez. Ancak anestezinin vücuda tam ve zamanında etki edebilmesi için,  ameliyat öncesi hekimin öneri ve uyarılarına dikkat edilmelidir.

Hem alt hem de üst göz kapağı ameliyatında da iz kalmaz. Üst göz kapağında kesi tam gözün katlanma bölgesinde olacağı için, iz belli olmaz. Alt göz kapağı ameliyatında ise, kesi tam alt kirpik dibine atılır. Her iki ameliyattan sonrasında ilk haftalardan itibaren izler hızla azalmaya başlayacaktır.

Her bir göz kapağı ameliyatı ortalama 1, 1,5 saat kadar bir süreyi kapsamaktadır. Her iki göz kapağı için ise en fazla 3 saat içerisinde gerekli güzelleştirme işlemleri tamamlanır.

Ameliyat sonrası yapıştırılan bantların altında hafif kanama görülmesi normaldir. İlk 2 gün, göz çevresinde morluk ve şişlik görülebilir. Bunun için hastanın bir süre bu bölgelere buz kompresi yapması önerilir. Bunun yanında hekimlerin yazacağı morluk giderici kremler kullanılabilir. Operasyondan sonraki 5. gün dikiş ve bantlar alınır. Yaranın iyileşme durumuna göre hekim yeni bant yerleştirilmesi hususuna karar verecektir.

  • Mümkün olduğunca dik oturulmaya çalışılmalıdır. Bu oturuş şekli oluşabilecek morluk ve şişlikleri en az seviyede tutacaktır.
  • 2 ay boyunca güneşe mümkün olduğunca az ve kontrollü şekilde maruz kalmaya özen gösterilmelidir,
  • Bu süreç içerisinde ağır sporlar yapılmasından, hamam ve sauna gibi şişliği artırabilecek aktivitelerden uzak durulmalıdır.
  • Kullanılacak kozmetik ürünleri ve makyaj konusu hekime danışılarak tercih edilmelidir.

İlk birkaç gün bulanık görme ve uykuya geçişte gözlerin kapanmaması gibi problemler görülebilir, fakat şişlikler indikçe bu sorun ortadan kalkar. İlk birkaç hafta boyunca da bulanık görme ve aşırı gözyaşı oluşması devam edebilir. Ancak kanama şikayeti nadiren görülür. Bu durumda derhal tıbbi müdahale yapılması gerekir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.