hollywood smile.

Hollywood Smile İle Özenilen Gülüşler

Türkçede Hollywood Gülüş olarak bilinen bu teknik, kişiye göre yapılan gülüş tasarımıdır. Gülme biçimi kişinin özel yaşamına oldukça önemli bir oranda etki eder. Görünümü ve iletişimi değiştirir. Bu sebeple gülüş tasarımı hem hekimlik hem de el sanatının başarılı bir şekilde birleştirilmesidir diyebiliriz.

hollywood smile.

Hollywood Smile

Hakkında Merak Edilenler

Hollywood Smile konusuna; diş eti cerrahisi, protez, diş hekimliği, kompozit dolgular ve bunun gibi diğer konu ve teknolojiler de dahil olduğundan, hekimin tüm bu konulara vakıf olması gerekmektedir. Eğitimin yanında çok sayıda olumlu deneyim yaptırılacak işlemin sonucunu etkileyecektir.

Hollywood gülüşü tasarlanırken bazı altın kurallara dikkat etmek gereklidir. Bu hususlardan biri es geçildiğinde sonuç eksik kalmış sayılmaktadır.

 1. Dişlerin Durumu: Üst ön dişlerde görünen bir dolgu olmamalı, ve düzgün bir sıralama oluşturulmalıdır. Üst orta (merkez) dişler, diğer dişlere göre daha belirgin ve ön planda olmalıdır. Fakat alt dişlerin de gülüş esnasında görünmesi gerekir.
 2. Dudaklar: Dudaklar öncelikle simetrik bir yapıya kavuşturulmalıdır. Fakat bunu daha çok dudak kasları ile çözümlemek gerekmektedir. İnce ise dişler ile uyum yakalayacak küçük müdahalelerde bulunulabilir.
 3. Diş Eti: Üstteki diş etinin 2 mm oranında görülmesi ideal olacaktır.
 4. Dudakların Genişliği: Dudakların yüz genişliği ile orantılı olması çok önemlidir. Bunun için yüzün biçiminin esas alınması gerekir. Eğer dudaklarda renk, şekil veya pozisyon bozukluğu varsa, bu sorunların çözümü de estetik tekniklerle mümkündür.

Hollywood gülüşü yapımında genellikle 2 teknik kullanılır. Bunlar:

 • Porselen Lamine,
 • Kompozit Lamine’dir.

Porselen Lamine: Diş üzerine porselenlerin yapıştırılması ile gerçekleştirilen tekniktir. Bu dişlerde renk değişimi olmaz.

Kompozit Lamine: Bu diş tekniğinin en önemli özelliği kişilerin dişi yaptırdıktan bir süre sonra sıkılmaları veya değişiklik yaptırmak istemeleri halinde bu yapı dişler üzerinden sökülerek çıkarılabilir. Bu şekilde bir esneklik tanıyan bu lamine sisteminin bir diğer özelliği ise dişlerin zaman içerisinde renk değişimine uğrayabilmesidir.

Bu işlemin bazı aşamaları bulunmaktadır. Bu işlemler:

 • Hastanın dişlerinin fotoğraf ve videoları çekilerek diş ve çene yapısı belirlenir,
 • Ölçüler alınarak modelleme işlemine geçilir,
 • Bilgisayar sistemleri kullanılarak hastanın yüz, dudak ve diş oranlarına göre tasarımlar yapılır. Böylece hasta için ideal diş boyutları ve formu belirlenmiş olur.
 • Dişlerle ilgili alınan fotoğraf ve sistem çıktıları ile belirlenen veriler üzerinden alçı modelleri ve diş prototipleri hazırlanır.
 • Hazır olan prototipler hastanın ağzına uygulanır.

Yukarıda saydığımız tüm işlemlerin yerine getirilmesi ortalama 7 – 10 gün arasında bir süreci kapsamaktadır.

 • Dudak çizgisi,
 • Gülümseme arkı,
 • Üst dudak kurvatürü,
 • Lateral karanlık alan,
 • Simetrik gülümseme,
 • Frontal oklüzal düzlem,
 • Dental komponentler,
 • Diş eti komponentleri.

Tüm bu kısımlara dikkat edildiğinde, dengeli ve ideal bir gülümseme yaratılabilir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.