Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde hareketsizlik, yanlış beslenme ya da farklı bir sebeple meydana gelen ve meme dokusunda oluşan olağandışı büyümenin tıptaki ismidir. Yani jinekomasti aslında bir hormonal sistem bozukluğudur. Genel olarak Jinekomasti bir hastalık olarak görülmemektedir, fakat başka bir rahatsızlığın belirtisi olup olmadığının anlaşılması için bir hekime muayene olmak faydalı olacaktır.

Jinekomasti

Jinekomasti

Hakkında Merak Edilenler

Jinekomasti probleminin oluşumu esnasında, büyüme erkek memesindeki yağ dokusunda değil bez dokuda meydana gelir. Yağ dokusundaki büyüme jinekomasti olarak görülmemektedir ve buna yalancı jinekomasti (pseudojinekomasti ) denilir, tedavisi kolaydır. Estetik alanında yapılan liposuction  ile çözüm bulunmaktadır.

Bunun şu ana kadar ortaya çıkmış belirli sebepleri bulunmaktadır. Yaygın gözüken bu sebepler:

 • Vücudun normal düzeydeki hormonal dengesinin bozulması,
 • Erkek vücudunda bulunan erkeklik hormonlarının (androjenlerin), kadınlık hormonlarına göre (androjenlerin) daha düşük seviyede salgılanması,
 • Erkek bebeklerde geçiçi olarak görülmesi,
 • Ergenlik çağındaki erkeklerde yanlış beslenme ile oluşması,
 • Yetişkin erkeklerde hareket azlığı, beslenme bozuklukları.

Bunların yanında aşağıdaki hastalıklara bağlı olara da jinekomasti rahatsızlığının meydana gelebildiği görülebilmektedir:

 • Karaciğerde meydana gelen siroz hastalığı,
 • Kronik böbrek yetmezliği,
 • Yaş alma ile memelerde oluşan deformasyonlar,
 • Testis kanseri,
 • Hipertroidi,
 • Aşırı düzeyde alkol tüketimi,
 • Kullanılan bazı ilaçların etkileri.

Jinekomasti, nadir olarak tek memede ortaya çıkabilir fakat yaygın olarak her iki memede eşit şekilde büyüme gözlemlenmektedir. Büyüyen memelerde sıklıkla bir ağrı yaşanmaz fakat memede var olan normal seviyedeki hassasiyet daha da artar. Eğer memelerin yalnızca birinde büyüme veya hassasiyet fark edilirse bu durumun kanserin belirtisi olabilmesi sebebiyle acil tıbbi kontrol yapılması şarttır. Bunun sebebi; erkeklerde meme kanserinin genellikle tek memede ortaya çıkmasıdır.

Jinekomasti rahatsızlığı genellikle ilaç ve bazı cerrahi müdahalelerle tedavi edilebilmektedir. Eğer tedavi jinekomastinin erken safhalarında yapılır ise, ilaçların etkisi çok daha yüksek olacaktır. Bu hastalığın ilerlemesindeki süreç; büyüyen göğüs dokusunun genellikle 1 yıl sonra skar dokusuya dönüşmesiyle bir sonraki safhaya geçer. Ve ilaçların bu skar dokusuna etkisi olmaz. Bu aşamadan sonra yapılabilecek en doğru tedavi cerrahi tedavidir. Bu tedaviyi de bir plastik cerrahın yapması gerekmektedir.

Fakat bu rahatsızlığın çözümü ve kesin teşhisin koyulabilmesi için, öncelikle hastalığın hangi sebeplerden kaynaklandığının doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Aşağıdaki sebeplerde tedavi değişiklik gösterebilmektedir:

 • Ergenlik Çağında Oluşan Jinekomasti: Ergenlik çağındaki erkeklerde oluşmuşsa bu rahatsızlık genellikle 3 yıl içerisinde tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır.
 • İlaca Bağlı Olarak Oluşan Jinekomasti: Jinekomasti alınan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkmışsa, söz konusu ilacın kesilmesi jinekomasti rahatsızlığının derecesini azaltabilir.
 • Önemli Hastalıklar Sebebiyle Oluşan Jinekomasti: Hipertroidi, kronik böbrek yetmezliği gibi önemli sağlık sorunlarına bağlı olarak jinekomasti rahatızlığı gelişmişse, öncelikle öncelikle bu hastalıklara sebep olan nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir.

Öncelikle hastada oluşmuş jinekomastinin hangi tür olduğu tespit edilir.  Bunun anlaşılabilmesi için ise, memenin büyüklüğü ve sarkmış memenin derisine odaklanılması gerekir. Ancak bu sınıflandırma yapıldıktan sonra hastaya en uygun olan cerrahi işlemlerin neler olacağı belirlenebilir. Buna göre; rahatsızlığın evresine göre ilaç tedavisi, meme bezlerinin cerrahi yöntemlerle çıkarılması veya liposuction yöntemlerinden birine karar verilir.

Bu ameliyatta da diğer ameliyatlar gibi enfeksiyon, kanama ve anesteziye bağlı komplikasyonların oluşma riski bulunmaktadır. Fakat genel olarak hastalar bu süreci sorunsuz olarak atlatır, iyileşme süreci beklendiği şekilde sağlıklı bir süreç ile tamamlanır ve hastalar bekledikleri olumlu görünüme kavuşmaktadırlar.

Operasyon sonrası için hastaların bilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Ameliyat sonrası oluşacak sıkı ve sağlıklı görüntünün oluşması için hekim tarafından önerilen korsenin 1 ay boyunca çıkarılmadan kullanılması gerekir.
 2. Jinekomastidenin ameliyat sonra tekrarlamaması için aşırı kilo alımından kaçınılması gerekir. Aşırı kilo alımında meme dokusundaki yağlanma oranı artacağından, memede yine bir miktar büyüme görülebilir.
 3. Fazla kilo alımı gibi olağan dışı durumlar gerçekleşmezse, jinekomasti tekrar ortaya çıkmaz,

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.