Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi; tedavi edilmemiş çürükler nedeniyle dokunun oldukça fazla oranda hasar görmesi veya ihtihaplanması durumlarında dişin kurtarılması ve onarılması için dokunun uzaklaştırılarak kök kanalların temizlenmesi, dolgu malzemesiyle doldurulması ve şekillendirilmesi işlemlerine verilen isimdir.

Bazı durumlarda kullanılan lazerle desteklenmiş tedaviler, kanal dolgusu işleminin başarısını artırmaktadır. Kana tedavisinin bugün geldiği durumda kaybedilmesine kesin gözüyle bakılan dişlerin bile kazanılması mümkün olmaktadır.

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Hakkında Merak Edilenler

 • Dişlerin çatlaması,
 • Kırılması,
 • Çürüklerin çok derinde olması,
 • Yakın zamanda veya geçmişte dişe ciddi bir darbe alma sebebiyle dişte oluşmuş hasarlar,
 • Aynı dişe birçok kez tedavi uygulanması durumları bir süre sonra kanal tedaviyi gerektirebilir.
 1. Öncelikle diş röntgeni çekilir, çürümenin yeri tam olarak tespit edilir,
 2. Dişe lokal anestezi uygulanır,
 3. Dişe boşluk açılır, zarar görmüş diş özü çıkarılır,
 4. Açılan boşluklar dolgu malzemesi ile doldurulur ve özel bir cihazla kapatılır.

İşlem öncesi hastaya uyuşturucu ilaç uygulandığından dolayı herhangi bir acı hissedilmez. Fakat eğer dişte çok ağrı veya yoğun enfeksiyon varsa, uyuşma biraz daha geç ve zor gerçekleşebilir. Ancak böyle durumlar için de özel olarak geliştirilen yöntemler bulunmaktadır.

Sanılanın aksine kanal tedavisi normal dolgu işleminden daha ağrılı bir işlem değildir.

Bu süre dişin durumuna bağlı olarak değişmektedir. Fakat genellikle 1 – 2 gün (seans) içerisinde tamamlanır. Eğer dişte yoğun enfekte mevcutsa öncelikle enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırılması gerekir. Bundan emin olmak için ise birkaç seans tedavi gerekebilir. Fakat genellikle enfekte sorunu yaşanmayan, komplike olmayan bir kanal tedavisi  1 seansta bitmektedir.

Kanal tedavisi ile kurtarılmış bir iş, iyi bakıldığı taktirde ömür boyu kullanım avantajı sağlayabilir. Bunun için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • Dişler günde en az 2 kez fırçalanmalıdır,
 • Günde en az 1 kez diş ipi kullanılarak diş araları temizlenmelidir,
 • Diş kontrolleri ve temizliği için düzenli olarak diş hekimi ziyaret edilmelidir,
 • Çok sert veya buz gibi çok soğuk gıdalardan dişlerin kırılma ihtimaline karşı uzak durulmalıdır.

Kanal dolgu işlemi sırasında dişin özü olan pulpa bölgesi alındığı için, kanal tedavisi görmüş olan diş kırılmalara karşı daha hassas hale gelir. Bu sebeple dişlere azami özen gösterilmeli, sonrasında tedavileri aksatılmamalıdır.

Tedavi sırasında ilgili dişin sinirleri alınacağı için, dışarıdan gelecek etmenlerden etkilenmez, ağrı yapmaz. Fakat yine de ilk birkaç hafta çiğneme esnasında hissedilecek hafif bir hassasiyet veya ciddi olmayan boyutlarda ağrı olabilir. Ancak bir süre sonra bu şikayetler de ortadan kaybolmuş olacaktır.

İlk birkaç hafta hafif ağrı olması normal sayılmaktadır. Ancak bu sürelerden sonra ağrı hala devam ediyorsa, kanal dolgusu eksik olabilir, malzemesi yetersiz veya herhangi bir teknik hata olabileceği anlaşılabilir. Böyle durumlarda tekrar hekime başvurulmalıdır. Hekim o bölgedeki kanal dolgusunu sökecek, kök kanalı temizleyecek ve yeniden dolduracaktır. Eğer bu yöntemde de başarı sağlanamazsa hastaya “kök ucu rezeksiyonu” denen cerrahi işleme başvurulması gerekir.

Bunu anlamanın en kolay yolu, tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında çekilmiş olan iki röntgeni karşılaştırmaktır. Bu farklar kemiğin tekrar şekillenip şekillenmediğini ve kemik kaybının devam edip etmediğini gösterecektir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.