Karın Germe

Karın Germe Nedir?

Karın germe estetiği; karın bölgesinde sarkmış olan dokuların çıkarılması, gevşemiş olan kasların ise tamir edilmesi fonksiyonlarını içeren, vücudu şekillendirerek daha sıkı bir görünüm bir işlemdir.

Karın Germe

Karın Germe

Hakkında Merak Edilenler

 • Sarkmış karın cilt bölgesi tamir edilir
 • Cilt altındaki deforme olmuş kısım temizlenerek yenilenir
 • Kasların tamir edilmesi ile sıkı ve düz bir karın elde edilir

Karın germe işleminden hem kadın hem de erkekler faydalanabilir. Fakat; belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Kronik sarkma, yağ problemleri olan veya daha genç bir görünüme kavuşmak isteyen kişiler genellikle bu tedavi türünü tercih etmekteler.

Bu ameliyatta genellikle 3 yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler:

 1. Mini Karın Germe İşlemi: Bu ameliyatta göbek altında bulunan küçük çaptaki sarkmalar, göbek deliğinin formu ve yeri değiştirilmeden gerilir.
 2. Tam Karın Germe: Bu ameliyat, karın bölgesinde daha belirgin sarkmaları olan kişilere uygulanan yöntemdir. Bu ameliyatta göbek deliğinin de yeri değiştirilerek bir germe işlemi yapılır.
 3. Çevresel Germe: Bu operasyonda ise sarkmaları sadece karında değil, sırt ve kalça bölgesinde de mevcut olan kişilere, sarkık dokuların çevresel olarak çıkarılması işlemi uygulanır.

Karın germe operasyonu, genellikle 2 – 3 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak; ameliyat süresi uygulanan işleme göre farklılık göstermektedir.

Herkesin diş yapısı, diş rengi ve dişindeki katmanları farklıdır. Spesifik diş yapısı kişiler üzerinde uygulanan işlemin kişiden kişiye değişmesine yol açar. Dişlerin ne derecede beyazlayacağı, kişilerin diş yapısına göre değişir.

Bu husus, hastaların tüm süreçten en sağlıklı şekilde çıkabilmesi açısından önemlidir. Karın estetiğine karar vermiş her kişinin, hekimlerin yapacağı tüm uyarı ve tavsiyelere eksiksiz şekilde uyum göstermeleri gerekir. Bu tavsiyelerin dışında her hastanın aşağıdaki hususları bilmesi ve buna göre hazırlanması gereklidir:

 • Sigara kullanan hastalar, ameliyattan en az 2 hafta öncesinden itibaren sigara kullanmamalıdırlar
 • Yine ameliyattan birkaç hafta öncesinden itibaren karın bölgesinin güneşle temasından kaçınılmalıdır
 • Aspirin, E vitamini gibi ilaçların ameliyattan 2-3 hafta kadar öncesinden itibaren kontrol kontrolü ile bırakılmış olması gerekmektedir
 • Eğer ağır diyetler yapılıyorsa, ameliyattan birkaç hafta öncesinden başlayarak ara verilmelidir
 • Hastalar mümkün olduğunca herhangi bir enfeksiyon kapmamaya, soğuk algınlığı gibi vücut direncini düşürecek ve bakteri almasını sağlayacak durumlara karşı dikkat etmelidir, bu durumda ameliyatın ileri bir tarihe ertelenmesi gerekebilir

Karın germe ameliyatı sonrasında, hastanın en fazla 2 gün hastanede kalması yeterlidir. Yerleştirilmiş olan drenler taburcu olmadan önce çıkarılır. Ameliyat sonrası atılan dikişler, genellikle bu 1 – 2 günlük süre içerisinde kendiliğinden erir. Bu sebeple taburcu olma esnasında dikişler için bir işlem yapılmaz.

Hastanın beklediği görüntüye kavuşabilmesi için iyileşme sürecine azami önem göstermesi gerekir. Bu süreçte;

 • Hastaneden çıktıktan sonra ancak 3. gün ve sonrasında banyo yapılmalı veya dikişli alanlar suyla temas ettirilmelidir
 • Karın bölgesi iyileşme sürecinde gergin olacağı için, ilk bir hafta hareketlere dikkat edilmeli, karın bölgesini esnetecek hareketlerden uzak durulmalıdır
 • Ağır sporlar, efor gerektiren aktivitelerin yapılması için 5 – 6 hafta beklenmesi gerekmektedir
 • Ameliyattan 2 hafta sonra hastalar masa başı işlerine dönebilirler
 • Operasyondan sonra yaklaşık 1 ay boyunca hasta özel korse kullanmalıdır
 • Tam olarak hangi aktivitelerin normal süreçteki gibi yapılacağına ise doktorunuz ile birlikte karar vermelisiniz

Birçok kişi, karın estetiği ameliyatını farklı amaçlarla düşünüp kliniklere başvurmaktadır. Aslında karın germe ameliyatının aşağıdaki yönlerinin iyi bilinmesi ve doğru amaçlarla bu operasyona yönelinmesi gerekmektedir:

 1. Karın germe ameliyatı (estetiği) bir zayıflama veya obezite tedavi yöntemi değildir. Karın estetiği sadece vücut kontürünün düzeltilmesi amacıyla kullanılabilecek bir estetik türüdür.
 2. Karın estetiği ameliyatlarında mutlaka bir iz kalır. Bu izler çamaşırın hizasında kalacak şekilde ve alt karın bölgesinde yer alacağı için kamufle edilmesi kolaydır.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.