kol germe

Kol Germe Estetiği Nedir?

Tıp dilinde brachioplasti denen kol germe estetiği; kolun üst bölgesindeki pazu derisinin yaş alma, yer çekimi vb. etkisiyle derinin sarktığı ve çatlakların oluştuğu durumlarda, kolları yeniden forma sokma ve daha güzel göstermeye yarayan estetik müdahaledir.

kol germe

Kol Germe

Hakkında Merak Edilenler

Bunun bilinen bazı sebepleri vardır;

 • Derinin elastikiyetini kaybetmesi,
 • Deri altı yağ dokusunun azalması,
 • Fazla kilo alıp verme sebebiyle deride oluşan deformeler,
 • Kişilerin olması gereken kilonun çok üzerinde olması ile vücut genelinde oluşan yağların kol bölgesinde toplanabilmesi,
 • Spor, egzersiz gibi aktivitelerle vücudun çalıştırılmaması, sıkılaşmayan derinin her bölgede sarkmaya meyilli olması.
 1. Öncelikle kol germe operasyonu yapılmadan önce, hekim tarafından hasta detaylı bir şekilde muayene edilir. Bu muayenede hekim derinin sarkma oranına ve deri altı yağ dokusunun kalınlığını kontrol eder. Bu iki etmen ameliyatta hangi tekniğin kullanılması gerektiğini belirler.
 2. Kişilerdeki deri kalınlığının sebebi genellikle fazla kilo alıp vermeden dolayı oluşan deri gevşemesidir. Bu durumda öncelikle hastalara liposuction işlemi uygulanır. Bu işlem sonrası ise bol olan deri fazlalığı cerrahi bir işlem ile alınır.
 3. Eğer deri bolluğu koltuk altı bölgede ise, bu durumda fazlalık koltuk altı bölgesinde az bir iz ile toparlama işlemi yapılabilir.
 4. Deri bolluğu koltuk altından dirsek hattına kadar uzanıyorsa kolun iç arka kısmında bir miktar iz kalacak şekilde kol germe işlemi yapılabilir.

Fakat bu izler kişileri korkutacak derecede belirgin izler değildir. Genellikle kıyafetlerin derimizde bıraktığı türden az belirgin bir iz kalmaktadır.

Bu ameliyat hastanın durumuna göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Bu sebeple hastalarda herhangi bir acı, ağrı hissi oluşmaz. Ancak anestezinin vücuda tam ve doğru zamanda işlemesi için hastaların ameliyat öncesi hekimlerin yapacağı uyarılara azami dikkat göstermesi gerekir. Eğer anestezi durumunu olumsuz şekilde etkileyecek hastalık veya benzeri sorunlar var ise, yine hekim detaylı ve açık bir şekilde bilgilendirilmelidir.

Genellikle 1,5 – 2 saat içerisinde tüm işlemler biter. Eğer hastaya ameliyat sırasında lokal anestezi uygulanmışsa, hastanın aynı gün içerisinde taburcu olması da mümkündür. Genel anestezi uygulanan hastaların ertesi gün taburcu edilmeleri daha uygun görülmektedir.

Bu süreç ile ilgili hastaların ilk bilmesi gereken husus; ilk 2 hafta kolun işlem yapılan bölgelerinde şişlik, hafif uyuşukluk hissi veya morarma olabileceğidir. Fakat bu sürenin sonunda bu belirtiler kaybolmaya başlar, şişlikler dağılır, kesi çizgisi (hattı) solmaya, belirsizleşmeye başlar. Evdeki iyileşme sürecine dair hekimler gerekli uyarıları yapacaktır.

 1. Operasyon günü ve ertesi günde hastaların duş alması uygun değildir. En az 2 gün beklemek gerekmektedir. Bu süreçte kol bölgesinin su ile temasından kaçınılmalıdır.
 2. Hekim ilk günler için işlem yapılan bölge üzerine elastik bandaj uygulayacaktır. Birkaç gün çıkarılmaması gerekmektedir.
 3. İyileşme sürecinde (özellikle ilk birkaç gün) kollar kalp seviyesinden yukarda tutulmaya çalışılmalıdır.
 4. Taburcu sürecine kadar dikişler eriyerek (vücut tarafından emilebilen malzeme kullanıldığından) yok olmaya başlar ve hastaneden çıkış yapılacağında dikişlerin alınması gerekmemektedir.
 5. Hastaların ameliyat sonrası ağır bedensel spor aktivitelerine başlayabilmek için en az 1 – 1,5 ay beklemeleri gerekmektedir.
 6. Ameliyat sonrası kalan izin genişlememesi için, kol mümkün olduğunca az hareket ettirilmelidir.
 7. Ameliyatın olumlu etkilerinin daha uzun süre devam edebilmesi için hastaların normal hayatına geçtikleri süreç itibariyle kilo kontrolü, kol egzersizleri, sağlıklı yaşam tarzı ile yaşama hususlarına dikkat etmeleri tavsiye edilir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.