Kulak Estetiği

Kulak Estetiği Nedir?

Kulak estetiği, kulağın çeşitli sebeplerle yüze göre orantısız, fazla büyük olması vb. durumlardan kaynaklanabilen kulağın öne doğru kıvrılması sorudur. Kulakların şekilsel bozuklukları bazen doğumsak olarak bazen ise doğum sonrasında oluşabilmektedir.

Kulak Estetiği

Kulak Estetiği

Hakkında Merak Edilenler

 • Kulakların tam veya kısmi eksikliğinde,
 • Kulak çevresinde aşırı kıkırdak çıkıntılarının var olduğu durumda,
 • Kulağın büzüşük bir formda olması,
 • Sivri kulak yapısına sahip olunması,
 • Halk arasında kepçe kulak denen vakanın mevcut olması,
 • Bir kaza vb. bir durum sonucunda kulağın tümünün veya bir kısmının kaybedilmesi durumlarında kulak estetiği uygulanabilir.

Bu problem genellikle kepçe kulak olarak tabir edilen kulak formudur. Aslında kulak gelişiminin yaklaşık %90’lık bir bölümü, 6 yaşında tamamlanmış olur. Sorun kulakların büyük olması değil, biraz daha dışa doğru açık gözükmesidir.

Kulaklarda bu belirginlik dışında birçok farklı şekil bozuklukları görülebilir. Fakat en sık görülen sorun kepçe kulak problemidir. Bu problemin ana etmenleri:

 • Kulak kıvrımlarının yeteri kadar gelişmemiş olması,
 • Kafa ile kulak arasındaki açının olması gerekenden daha geniş olmasıdır.
 1. Kulak estetiğinden sonra en fazla 15 gün kadar süren kulak uyuşukluğu hissedilebilir,
 2. Operasyondan sonraki 3. gün ılık su ile duş yapılabilir,
 3. Ameliyat sonrasında 3 hafta boyunca saç bandı kullanılmalıdır,
 4. Eğer hastaların saçları uzun ise, kendi saçlarını kullanarak iki kulağı arasında bant şekli (modeli) oluşturabilir,
 5. Operasyondan sonra 2 hafta kadar fön makinesi kullanılmamalıdır,
 6. Hastaların 1 gün sonrasında ağır olmayan işlerine dönebilmesi mümkündür,
 7. Kulağın iyileşmesini ve sağlığını etkileyecek derecede efor gerektiren ağır işlerde çalışanlar ise en az 3 gün beklemelidirler,
 8. Eğer iyileşme esnasında kulakta kanama görülürse, kulak içine dolan kan enjektör ile boşaltılabilir,
 9. Kulağın kıkırdak bölgesi, vücudun diğer bölgelerine göre daha zor enfeksiyon kapacak yapıdadır. Ameliyat sırasında ve sonrasında alınan tedbirler de bu ihtimali daha da zorlaştırır. Ancak yine de herhangi bir enfeksiyon şüphesinde derhal hekime görünmek gerekmektedir. Bu durumda ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Ameliyat sonrası saç bandının kullanımının önemli olmasının sebebi; kıkırdağı tutarak dikişlerin zorlanmasını engellemesi, ödemi azaltması, şişliğin daha çabuk geçmesini sağlaması ve kulağın uyuma esnasında yastık vb. objelere sürtünmesi ve zorlanmasını engellemesidir.)

Yukarıda belirtildiği gibi, 6 yaşındaki çocukluk yaşlarında kulak bir yetişkin formuna ve büyüklüğüne ulaşmaktadır. Bu sebeple kişiler için bu problem en fazla çocukluk çağında hissedilir. Çocukların kafa büyüklüğünün daha küçük olması sebebiyle, kulakları çok daha büyük gözükür. Bu nedenlerden dolayı kepçe kulak ameliyatlarının mümkünse ilkokul veya öncesinde yapılması çocuğun, dolayısıyla tüm yetişkinlik döneminde bu problemle yaşanmasını engelleyecektir.

Eğer çocukluk çağında bir hasta ise, genellikle ameliyat sırasında genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinler için operasyon lokal anestezi yeterli olmaktadır. ancak hastaların endişeli veya korktukları durumlarda yine genel anestezi ameliyatın daha sağlıklı bir süreç içerisinde tamamlanmasını sağlayacaktır. Taburcu esnasında dikişler alınmaz. İlk kontrol ameliyattan sonraki 4. gün yapılır. 15 gün sonrasında ise ikinci kontrol yapılır. Kulağın iyileşme durumuna göre hekimin belirteceği takvime uyulur.

Bu operasyon genellikle 1,5 – 2 saat kadar sürebilmektedir. Fakat vaka özelinde bu süreç kısalabilmektedir.

Bu operasyon genellikle 1,5 – 2 saat kadar sürebilmektedir. Fakat vaka özelinde bu süreç kısalabilmektedir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.