meme büyütme

Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme işlemi; küçük göğüslere sahip kadınların memelerini irileştirmek ve arzu edilen boyuta getirmek için, yağ enjeksiyonu ya da silikon implant denen protezler yardımıyla göğüslere hacim katma işlemidir.

meme büyütme

Meme Büyütme

Hakkında Merak Edilenler

Bazı kadınların memeleri genetik olarak küçük yapıya sahip olabilir. Bu ise kişilerde zamanla bazı memnuniyetsizlik ve şikayetlere yol açar. Sosyal yaşamında ve ikili ilişkilerinde özgüven eksikliğine kadar bazı sorunlara yol açan memelerin küçük olması sorunu uzun zamandır cerrahi yöntemlerle ortadan kaldırılabilen bir sorundur. Buna sebep olan hususlar ise;

 • Irsi (genetik) sebepler,
 • Memelerde çift ya da tek taraflı görülebilen gelişme kusurları,
 • Doğum sonrası oluşan kilo alıp vermeye bağlı deformasyon,
 • Meme dokusunun hacim kaybetmesi.
 • Vücut hatları ve boyu ile orantısız meme boyutuna sahip olunması,
 • Vücutta doğum gibi sebeplere bağlı olarak oluşan meme deformasyonlarının varlığı,
 • Kalça – göğüs – bel simetrisinin memeler sebebiyle bozuk olması,
 • Memelerden birinin veya ikisinin şekil bozukluğuna sahip olması,
 • Meme kanseri gibi ağır hastalıklardan sonra memenin yeniden oluşturulması,
 • Doğuştan hiç meme olmadan büyüyen kadınlara sonradan meme oluşturulması,
 • Daha evvelden yerleştirilmiş olan meme implantlarının fonksiyonunu kaybetmesi, eskimesi veya bulunduğu yerde soruna sebep olmasından dolayı yeniden ameliyata ihtiyaç duyulması.

1- İçerik Yönünden,

 • Silikon içerikli protez,
 • Serum fizyolojik içerikli (tuzlu su) protez.

2- Şekil Yönünden,

 • Yuvarlak protez
 • Anatomik (damla) protez, (anatomik ismi verilmesinin sebebi; bu protez türünün memenin kendi şekline daha fazla benzemesidir.)

3- Yüzeyin Yapısı Yönünden

 • Düz yüzeyli protez,
 • Pütürlü yüzeyli protez. (pütürlü yüzeyli silikonların çevresinde oluşan kapsül miktarı, düz yüzeyli protezde görünenden daha azdır.)

Bu endüstride kullanılan malzemenin (silikonlu meme implantı), yapılan araştırmalar ile insan vücudu için oldukça uygun ve zararsız yapıda olduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte tüm dünyada güvenle cerrahi işlemlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Ayrıca bu silikon ana malzemesinin gıda ve kozmetik ürünlerinde de bulunmakta olması, vücuda karşı en az hassasiyet yaratan ve minimum düzeyde alerjik reaksiyona sebep olan tür olmasından kaynaklanmaktadır.

Ancak hastaların yine de ameliyat olmak istedikleri kurumu ve hekimi çok iyi seçmeleri gerekmektedir. Bilmedikleri kurum ve hekime yaklaşırken dikkatli ve soru sorarak araştırma eğiliminden vazgeçmemeleri, mümkünse olumlu referanslarını duydukları hekimleri tercih etmeleri gerekir.

Bu hususta gelinen noktada, hekimlere 4 ayrı bölgede çalışma imkanı oluşmuştur. Ancak tüm bu bölgelerin bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Meme Altı, (süt kanalları ve meme bezi hiç zarar görmez fakat meme altı oluğu bölgesinde bir miktar yara izi kalabilir.)
 • Koltuk Altı, (meme üzerinde hiçbir kesi yapılmaz, protez endoskopik olarak yerleştirilir, kızarıklık şeklinde yara izi kalabilir fakat zamanla belirsizleşir)
 • Meme Başının Çevresi, (bu bölgede yapılan kesi kahverengi bölümün çevresinde minik bir yara izi bırakır, fakat işlem esnasında süt kanallarının da kesilmesi gerekebilir)
 • Göbek Kesileri (protez endoskopik olarak yerleştirilir, kızarıklık şeklinde yara izi kalabilir fakat zamanla belirsizleşir. Bu kesiler sayesinde göğüs kasının veya meme bezinin altı kısmındaki düzlemlere uygun boyutlarda bir cep benzeri kısım oluşturulur ve silikon meme implantı bu bölgeye yerleştirilir.)

Bu işlem hastalara özel durumlara göre bazen daha kısa veya uzun bir zamanı alabilse de, genel olarak 1 saatte tamamlanabilen bir işlemdir.

Hastalar ameliyattan birkaç saat sonra veya bazen 1 gün sonrasında taburcu olabilmektedirler. Ancak bu ve sonraki süreçlerde hastaların bazı hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu hususlar:

 1. Ameliyat sonrasındaki ilk 2 günün mutlaka istirahat ile geçirilmesi gerekir,
 2. Bu süreçte çok fazla ağrı yaşanmaz, ancak göğüslerdeki dolgunluk hissi birkaç gün rahatsızlık hissedilmesine yol açabilir,
 3. İlk 48 saat göğüslerde biraz şişkinlik olması normaldir fakat 3. gün sonrasında normale döner,
 4. İlk günler kol hareketleri sebebiyle kas arkasında bulunan protezler biraz ağrı yapabilir, ancak kısa süre sonra geçecektir,
 5. Taburcu esnasında hastaya tekrar pansuman yapılmasına gerek yoktur.
 6. İlk 3 hafta spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır,
 7. Kol hareketinin fazla olacağı spor aktiviteleri ancak 2. ay itibariyle yapılmalıdır,
 8. Hekimin önerdiği süre (yaklaşık 1 ay ) boyunca mutlaka sporcu sütyeni kullanılmalıdır.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.