meme dikleştirme

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme dikleştirme göğüslerde sarkma, yumuşaklık ve bunun gibi sebeplerle deforma olma problemlerinin çözümü için uygulanan medikal bir müdahaledir. Kadınların gelişen güzellik endüstrisinde en çok önem verdikleri ve vücutlarını daha sıkı ve genç gösteren göğüs bölgesi, ne kadar forma ve sıkı gözükürse, o kadar iyi bir psikoloji yaratacaktır.

meme dikleştirme

Meme Dikleştirme

Hakkında Merak Edilenler

Bunun belli sebepleri vardır. Fakat en sık görülen sebepler;

 • Göğüsün yapısal olarak kas içermemesi,
 • Süt bezleri ve yağ dokularından oluşması sebebiyle göğüslerin deforme olmaya açık durumda, hassas yapıda olması,
 • Yer çekimini etkisiyle göğüslerde meydana gelen sarkmalar,
 • Yaş alma ile oluşan deformasyonlar,
 • Deri kalitesinin çeşitli sebeplerle bozulması,
 • Memelerin aşırı büyük olması,
 • Derinin elastikiyetinin yitirilmesi,
 • Sık sık kilo alıp verme,
 • Doğum ve emzirme,
 • Yanlış tür ve yapıda sütyen kullanımı.

Tüm bu sebeplerle göğüsler dik ve diri görünümünü zaman içinde kaybeder.

Bu operasyon öncesinde, hasta hekim tarafından detaylı olarak muayene edilir ve ameliyat sonrası beklentileri ve mevcut şikayetleri dinlenir. Ayakta yapılan bu muayene sonrasında, meme başı konumu ve meme bezi miktarı ölçülerek tespit edilir.

 • Eğer memelerde hafif bir sarkma sorunu varsa ve meme bezinin miktarı normal seviyelerde ise; meme bezi altına bir silikon meme protezi yerleştirilir. Bu sayede meme daha dik ve dolgun gözükecektir.
 • Eğer memedeki sarkma çok fazla ise ve meme bezi miktarı yeterli ise, meme küçültme tekniklerinde olduğu gibi toparlama işlemi yapılır.
 • Eğer memedeki sarkma çok fazla ise ve meme bezi miktarı yeterli değil ise, memeye silikon protez konulur ve meme toparlanması yapılır. Bu yöntem teknik açıdan biraz daha zor sayılabilmektedir ve meme altına konacak protezin boyutu ve deriye yapılacak toparlamanın oranı ameliyat sırasında kararlaştırılabilir.

Ameliyat öncesi hastalara genel anestezi uygulanacağı için, hastalar herhangi bir ağrı, acı hissetmez. Ancak anestezinin vücuda yeteri kadar ve doğru zamanlamada etki etmesi için, her anestezik operasyon gibi, burada da hekimden ilaçlar, alkol, sigara ve beslenme konularına ne zamandan itibaren ara verileceği hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.

Genellikle bu operasyon 2 – 4 saat aralığında bir süreyi kapsamaktadır. Ancak memenin durumuna göre bu süreç farklılık gösterebilir. Hastalar operasyondan genellikle 48 saat kadar sonra çıkabilmektedirler.

 1. Ameliyat sonrası hemen buz kompresi yapılması gereklidir,
 2. Ameliyat sonrasından itibaren başlanarak iyileşme sürecinin sonuna kadar sporcu sütyenin 1 ay boyunca kullanılması gerekir,
 3. İyileşme süreci ve taburcu döneminde yapılacak pansumanda mutlaka dikişlerin üzerine ince bantlar kullanılmalıdır, farklı bir pansuman yöntemine başvurulmamalıdır,
 4. Ameliyattan en fazla 2 gün sonra hasta üzerinde bulunan direnler çekilecektir,
 5. Direnler çıkarıldıktan yaklaşık 2 gün sonra duş alınabilir,
 6. Dikişler 15 gün sonra alınacaktır.

İyileşme sürecinde hekimin uyarı ve tavsiyelerine bunun yanında yukarı belirtilen maddelere titizlikle uyulmalıdır. Özellikle sporcu sütyeninin kullanılması önemlidir, çünkü bu sütyen yapısı gereği hastaların ağrı algısını azaltır ve daha güvende hissetmesini sağlar.

İlk haftalar itibariyle memelerde var olan şişlik giderek azalır. Ancak memelerin son halini alması 8 – 10 hafta kadar sürebilir.

Eğer hastalar aşırı kilo alıp verme veya doğum süreçlerden geçecek olurlarsa, memelerde sarkma yeniden görülebilir. Bu sebeple meme dikleştirme ameliyatı çocuk doğurmayı planlayan veya vücut ağırlıkları sürekli değişen kişilere uygun değildir.

 • Kanama veya kan içinde doku birikmesi görülebilir,
 • Yaraların iyileşmesi gecikebilir,
 • Belirgin biçimde yara izi kalabilir (şeker hastaları, aşırı sigara tüketenlerde görülebilir) bu durumlarda özel teknikler uygulanabilir,
 • Enfeksiyon veya iltihaplanma görülebilir,
 • Yaranın açılması veya dikişlerin atması mümkün olabilir, bu durumlarda derhal hekim tarafından müdahale edilir ve yara yeniden dikilir,
 • Memedeki yağ dokusu parçalanabilir ya da eriyebilir, bu sebeple yaranın kenar veya dikiş arası bölümlerinde akıntı olabilir.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.