meme küçültme

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme işlemi, tıpkı büyütme gibi bazı durumlarda elzem olan bir medikal müdahaledir. Günümüzde meme küçültme işlemi yapılan çok sayıda klinik / hastanede sayesinde bu müdahale, kadınları birçok yönden rahatsız eden bu durumun medikal sektörde çözümünü sağlamaktadır.

meme küçültme

Meme Küçültme

Hakkında Merak Edilenler

Her vücut tipinde her bir organın farklı büyüklüklerde olması gibi, memelerde her bir kadında, hatta her bir aile üyesi kadında farklı boyut ve büyüklüklerde olabilir. Ancak büyük memelerin kadınlara sanılandan daha fazla olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu etkiler:

 • Memelerin iri ve ağır olması sebebiyle sütyen askısına binen yükün omuzlarda çukur ve şekil bozukluklarına sebep olması,
 • Memelerin karın bölgesine temas etmesinden dolayı, bu alanda oluşan yapışma ve havasızlık sebebiyle meydana gelen pişik, kızarıklık ve istenmeyen kokular,
 • Sırt, omuz ve boyunda zamanla oluşan ağrılar,
 • Bazı fiziksel aktivitelerin kısıtlanması,
 • Kıyafetlerin giyilmesi ve taşınması esnasında yaşanan sorunlar.
 • Bu ameliyat sonrasında kişiler görsel olarak daha uyumlu ve daha az dikkat çeken ideal vücut ölçülerine sahip olmanın güven ve rahatlığını yaşayabilirler.
 • Fiziksel olarak duyulan ağrı ve sıkıntılar da ortadan kaybolmuş olur.
 • Eğer göğüslerin biri farklı büyüklükte ise, bu orantısızlık eşitlenmiş olur, simetri sağlanır.
 • Kişi daha formda bir görüntüye kavuşur.
 • İri memelerin yarattığı kişinin şişman gözükmesi imajından kurtulmayı sağlar,
 • Uygulanacak bazı özel teknikler sayesinde, ameliyat sonrası kadınlar yine emzirmeye devam edebilirler.
 • Bu ameliyat sonrasındaki amaç memelerin daha yuvarlak ve meme başının daha kalkık durumda olmasını sağlamaktır. Günümüzde kullanılan teknik ve malzemelerin kalitesinin artması sebebiyle, kalan izler üzerinde de ciddi bir olumlu aşama kaydedilmiştir.

Bu ameliyat türünde de bir miktar iz kalabilmektedir. Fakat bu izin şekli ve konumu ameliyat sırasında kullanılan tekniğe göre değişir. Meme başının çevresindeki izler, buradaki renk sebebiyle belli olmaz. Ancak meme başından aşağı doğru inen ve çok belirgin olmayan ince bir iz kalabilmektedir. Memenin alt kısmında olan iz ise önden bakıldığı zaman görülmemektedir.

Ameliyattan sonra hastalar genellikle 24 saat sonra taburcu edilir. Eğer memeler çok büyükse hastalarda ameliyat sonrası diren kullanılabilir. Taburcu öncesi diren alınıp pansuman yapılır. Çıkış esnasında hastaların mutlaka sporcu sütyeni giymesi önerilir.

İlk 1 ve 2. haftada hasta kontrol edilir ve 2. hafta dikişler alınabilir. Fakat izler için iyileşme süreci devam edecektir. Dikişler ise 12 – 15 gün sürecinde alınır.

 1. Ameliyattan sonraki 4. gün hastalar duş alabilirler.
 2. Taburcu sürecinden sonraki 1 hafta mutlaka istirahat edilmelidir,
 3. Operasyon sonrasında en az 4 hafta boyunca sigara kullanılmamalıdır, sigara hem yaraların iyileşmesini geciktirir hem de damarlarda daralma yaratacağı için doku ve deri kanlanmasını azaltır. Böylece doku beslenmesi bozulur, hücre tahribatı ve ölümü gerçekleşir, yara ve dikişler açılarak enfeksiyon kapılmasına sebebiyet verebilir,
 4. Hekimin verdiği ağrı kesici ve antibiyotikler düzenli olarak kullanılmalıdır,
 5. Pansumanlar hekimin belirttiği tarihlerde yapılmalı, aksatılmamalıdır,
 6. Ameliyat sonrasında en 4 hafta boyunca hastalar ağır taşıma, itme – çekme hareketleri gibi kolu zorlayacak durumlardan kaçınmalıdırlar, bu hareketler göğüs içinde kanamaya sebep olabilir,
 7. 2 ay boyunca ağır sporlardan kaçınılmalıdır,
 8. haftadan itibaren çok yorucu ve hareketli olmayan aktivitelere (hafif yürüyüş vb.) zaman ayrılabilir,
 9. Bu süreçlerde mutlaka en az 4 hafta süreyle sporcu sütyeni kullanılmalıdır,
 10. Ameliyat sonrası vücudun temizliği ve beslenme hususlarına azami özen gösterilmelidir.

Bu aşamada hissedilen ağrı diğer operasyonlarda hissedilecek ağrıdan farklı değildir. Hastaların basit ağrı kesiciler ve buz takviyeleri ile ağrıyı kontrol etmesi mümkündür. Operasyon sonrası 3 – 4 hafta içerisinde memelerde bulunan şişlik de ortadan kaybolur. Fakat bilinmelidir ki, ameliyat sonrasındaki ilk 6 – 12 ay içerisinde memelerde bir miktar batma, hafif sızı ya da yanma hissedilebilir. Ancak korkulacak seviyede ağrılar olmaz.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.