sakal ekimi

Sakal Ekimi Nedir?

Sakal ekimi, tıpkı saç ekimi gibi uzun süredir erkekler arasında popüler olan tıbbi müdahalelerden biridir. Erkeklerin saç ekimi kadar tercih ettikleri bu uygulamada, saçlı bölgelerden greftler alınarak kıllarının seyrek olarak çıktığı veya hiç çıkmadığı sakal bölgelerine nakledilir.

sakal ekimi

Sakal Ekimi

Hakkında Merak Edilenler

Sakal ekimi, tıpkı saç ekimi gibi uzun süredir erkekler arasında popüler olan tıbbi müdahalelerden biridir. Erkeklerin saç ekimi kadar tercih ettikleri bu uygulamada, saçlı bölgelerden greftler alınarak kıllarının seyrek olarak çıktığı veya hiç çıkmadığı sakal bölgelerine nakledilir.

Genetik olarak sakal bölgelerinde eksiklik, seyreklik veya dökülme sebebiyle, ya da yanık, egzama gibi bir nedene bağlı olarak yüzün sakal, favori, çene veya bıyık kısımlarındaki kılların kaybedildiği durumlarda sakal ekimi kişiler için kurtarıcı olabilmektedir. Bu sebeplerin yanında lazer veya iğneli epilasyon ya da bazı cerrahi işlemler de sakalların kaybına sebep olabilmektedir.

Öncelikle hekim ile hasta başlangıçta bir muayene ve ön görüşme gerçekleştirir. Bu muayene sonrasında ense ve şakaklardaki kılların durumu incelenir ve saç köklerin hangi bölgeden alınacağına hasta ile mutabık kalınarak karar verilir. Burada kararı belirleyen unsur, başın hangi bölgesindeki kılın ekilecek alana daha uygun ve benzer yapıda olduğudur.

Uygulama aşaması ise; öncelikle hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu işlem sedatif ilaçlar ile kişinin refleksleri korunarak, derinliği hekim veya uzmanın kontrolünde olarak ayarlanabilen bir uyku hali içerisinde yapılır.

Bu durum da yine kişinin yüzünde sakal ekilecek alanın büyüklüğü, seyrekliği, ulaşılmak istenen yoğunluk ve verici alandan alınabilecek kıl kökünün yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir. Fakat genel olarak 2 – 5 saat arasında değişen uygulama süreleri bulunmaktadır.

Bu işlem sırasında herhangi bir acı veya ağrı, ya da vücudun gösterdiği bir reaksiyona henüz rastlanmamıştır. Fakat anestezinin etkisini tam olarak gösterebilmesi için, kişinin sakal ekiminden önce hekim tarafından verilen uyarılara özen göstermesi gerekmektedir.

Erkekler için son derece önemli olan saç ve sakal bütünlüğü, çeşitli sebeplerle yitirildiğinde, ciddi bir moral kaybına sebep olabilmektedir. Günümüzde gelişmiş teknikler ile uygulanan sakal ekiminin bazı avantajları bulunmaktadır. Bunlar:

  • Sakal, favori, çene gibi bölgelerde var olan kıl yoğunluğu artırılabilir, kişilerin daha doğal ve arzu ettiği görünüme kavuşması sağlanır,
  • Dökülen sakal bölgelerine bu yöntemle ilave sakal eklenerek yüzde var olan boşluklar giderilir, bütün bir görüntü oluşturulur,
  • Kişilerin yüzlerinde çeşitli sebeplerle oluşmuş olan yara veya sivilce izlerinin gizlenmesi için en iyi yöntemlerden biridir.

Bu hususta kullanılacak kök sayısı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Oluşturulmak istenen sakal yoğunluğu veya eksikse kapatılması için ihtiyaç duyulan kök sayısı belirleyici olmaktadır. Fakat genel olarak bakıldığında;

  • Yanak bölgesi için 250 – 700 arası,
  • Favori bölgesi için 150 – 250 arası,
  • Çene bölgesi için ise 550 – 700 arası köke ihtiyaç duyulmaktadır.

Burada birkaç önemli iki husus bulunmaktadır;

  • İlki; sakal ektirmek isteyen kişinin ileride saç ektirmeyi düşünüp düşünmeyeceğidir. Çünkü bu iki uygulamada saç köklerinin alınacağı yer genellikle aynıdır (ense, şakaklar vb.) Bu sebeple sakal ekiminde alınacak olan saç köklerinin sayısına dikkat edilmelidir. Eğer saç ekimi yapılacaksa donör bölgede bırakılması gereken saç kökü buna göre ayarlanmalıdır.
  • Bir diğeri, donör (verici) bölgeden alınacak kılın rengi, sakaldaki renk dağılımı, sakalların çıkış yönünü ve kılların açısı dikkat edilmesi gereken diğer hususlardandır.
  • Sakal ekiminden sonraki 10 gün içerisinde kişilerin kesinlikle tıraş olmamaları gerekir. Yeni yerleşmeye çalışan ve iyileşme sürecinde olunan bu süreçte, tıraş gibi sert uygulamalar, yeni ekilen köklerin kalıcı olarak kaybedilmesine yol açabilir.
  • İşlem sonrasında iz kalması veya enfeksiyon oluşması gibi risklere maruz kalınmaması için, operasyon sonrasında kişilerin bakımlarına azami özen göstermeleri gerekir. Bu hususta hekimler tarafından yapılan öneri ve tavsiyelere uyulması önemlidir.

Operasyon sonrasındaki ilk 2 gün oldukça önemlidir. 2 günün sonunda kişiler çok zorlayıcı olmamak kaydıyla fiziksel ve spor aktivitelerinde bulunabilirler. İyileşme süreci ise ortalama 7 gün kadar sürebilmektedir.

Uygulama sonrasında yeni ekilen köklerin etrafında küçük kabuklar görülebilir, fakat kısa sürede dökülecektir. Ekilen köklerin ucunda bulunan kıllarda ortalama 15 gün sonra dökülme görülür, bu normal bir süreçtir. Genellikle 90 gün sonra bu kıllar yeniden uzamaya başlayacaktır.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.