Yüz Germe

Yüz Germe Estetiği Nedir?

Yüz germe ameliyatı kısaca; sarkmaların düzeltilmesi ve derinin sıkılaştırılması işlemleridir. Medikal alanda ilerleyen güzelleşme / düzeltme operasyonların içerisinde en çok rağbet gören yüz germe ameliyatı genellikle 50 yaşın üzerinde kadın ve erkekler tarafından oldukça sık talep edilmektedir.

Yüz Germe

Yüz Germe

Hakkında Merak Edilenler

Bu ameliyat sırasında yüz için gerekli birbirinden farklı birçok tamamlayıcı işlem yapılır. Bu işlemler:

 • Yüzdeki yağ, kas ve sinir dokusunu oluşturan “smass” yapısının asılması işlemi yapılır,
 • Yüzdeki sarmalar düzeltilir ve bollaşan deri uygun ölçülerde alınır,
 • Gözün alt ve üst kapaklarında var olan yaşlılık belirtileri azaltılır,
 • Gerekli bölgelerden fazla deri alınır,
 • Yer değiştirmiş yağlar uygun yere nakledilir.

Yüz germe işlemi yapılırken, bu bölge ile bir bütün olan boyun bölgesi de atlanmamalıdır. Yaşın en önemli belirtilerini taşıyan boyun bölgesinde de düzeltilmesi gereken kısımlar var ise düzeltilerek yüz ile bir bütün sağlanır. 60 yaşlarından sonra boyun bölgesinde sarkmalar meydana gelmektedir. Yüz germe ameliyatı yapılırken boyun kasları da sıkı ve diri gözükecek şekilde toparlanabilir. Sarkan deriler düzeltilir ve varsa fazla deri alınır. Eğer fazla kilosu olan bir hasta söz konusu ise boyun bölgesinden yağ alınabilir. Bunun haricinde göz kapağı estetiği de hastanın ihtiyacına göre düşünülebilir.

 1. Öncelikle ameliyat sırasında kanamayı artıracak faktörlere karşı bilinçli ve tedbirli olunması gerekir. Bu sebeple hastaların hekimin önerdiği süreden başlayarak E vitamini ve türevi ilaç veya takviyelerden, bitki çaylarından, alternatif ilaçlardan veya aspirin gibi kan sulandırabilecek her tür ilaçtan uzak durmaları gerekir.
 2. Yine hekimin belirteceği tarihe uyarak (en az ameliyattan önceki son 3 hafta boyunca) sigara kullanımına ara verilmelidir. Sigara ve alkol benzeri tüketimler hem yaraların geç iyileşmesini hem de ameliyat sırasında anestezinin vücuda geç ve zor bir şekilde etki etmesine neden olabilir.
 3. Ameliyattan sonraki 1 ay saçların boyanması uygun olmaması sebebiyle, operasyon öncesi boya vb. uygulamalar yapılabilir.
 4. Operasyon sonrası yapılacak olan pansumanların daha iyi gizlenebilmesi için hastalar saç boyunu uzun tutabilirler.

Bu işlemin bazı aşamaları bulunmaktadır. Kişinin durumuna göre gerekli gördüğü noktalara hekim müdahale edecektir. Buna göre genellikle uygulanan adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Kulağın üzerindeki saçlı deriden başlayarak, kulağın önünden aşağı doğru uzayıp, kulak arkasından saçlı deriye kadar devam eden hat üzerinden yüz derisi kaldırılır.
 • Yüz bölgesinde sarkmanın meydana gelmesine sebep olan yüz kaslarını içeren yumuşak doku özel dikişler kullanılarak asılır.
 • Derideki fazlalık kısım alınır.

Bu işlemlerden sonra yanak, şakak ve çene bölgesindeki deri bolluğu ortadan kalkar, sıkı ve diri bir görünüm yakalanmış olur. Yine bu işlemlerle beraber, ağız kenarlarında oluşmuş ve derinleşmiş olan gülme çizgilerinin de derinliği azaltılmış olur.

Bu işlem kişiden kişiye, yani ne kadar ve hangi işlemlerin yapılacağına göre değişir. Eğer yüz ameliyatı ile beraber boyun germe ve göz kapağı ameliyatı da yapılacaksa, bu işlemler toplamda 4 – 7 saat aralığında bir süreci kapsayabilir. Ancak hastanın ihtiyacı yoksa, yalnızca yüz germe ameliyatı ortalama 2 saat kadar sürebilmektedir.

Gelişen teknoloji ve kullanılan son yöntem ve cihazlar sayesinde geliştirilen özel dikiş ve pansuman malzemeleri ile ameliyat sonrası oluşacak izin en az seviyeye indirilmesi sağlanır. Üst kısımdaki izi saçlı derinin arkasında kalacağı için bu yöntemle kapanacaktır. Kulak çevresindeki iz ise, yüz ile kulağın birleşme hattı üzerinde bulunacağından göze çarpmayan bir sonuca ulaşılmış olur. Sigara kullanan hastalarda bu izler çok daha uzun bir zaman içerisinde gerçekleşecektir.

Ameliyattan bir gün sonra hasta üzerinde bulunan direnler alınır. 2. gün itibarı ile de hastalar taburcu edilir. İyileşme sürecinde hastanın aşağıdaki konulara azami önem göstermesi gerekir:

 1. Ameliyat sonrasında işlem yapılan bölgelere buz kompresi yapılmalıdır,
 2. Güneşe çıkılacaksa mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalı ve ilk 6 ay güneş kremi mutlaka uygulanmalıdır,
 3. Ameliyat sonrasındaki 1. hafta, göz kapağı ve yüzdeki dikişler alınır,
 4. günde ise, saçlardaki metal dikişler çıkarılır,
 5. İlk banyo için ameliyat üzerinden 2 gün geçmiş olması gerekmektedir,
 6. Yüz bölgesinde birkaç hafta boyunca uyuşukluk / hissizlik devam edebilir,
 7. İyileşme sürecinde ilk 2 hafta ağır sporlar veya egzersizlerden kaçınmak gerekir,
 8. Buhar banyosu, hamam, sauna gibi etkinliklerden en azından birkaç ay boyunca uzak durmak gerekir,
 9. Yüzdeki morluk ve şişlikler 3. haftadan sonra ortadan kalkacaktır,
 10. Hastalar 2. haftadan sonra işlerine dönebilirler.

Diğer Hizmetlerimiz

Bir çok konuda sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Hepsini incelemek için hizmetler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmetleri İncele »

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ile ilgili en çok sorulan soruları incelemek ve kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

S.S.S İncele »

Bilgi & Randevu

Şimdi uzman bir doktorumuz ile görüşebilir, aklınıza takılan her türlü problemi sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

Uzman Doktorla Görüş »

Benzer Diğer Hizmetler

Hayallerinize Kavuşmanızı Sağlıyoruz!

Uzman doktorlarımıza merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, ihtiyacınız olan sağlık hizmeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.